Teslimat ve İade Prosedürü

Firmamız MNG kargo ile çalışmaktadır. Almış olduğunuz ürünler 1.500 TL üzeri olması halinde firmamız tarafından diğer durumlarda ise karşı ödemeli olarak gönderilmektedir. Fatura adresi olarak sipariş verilen adrese fatura gönderilecektir.

Aldığım Ürünü Nasıl İade Edebilirim?

• İade işlemlerinin gerçekleşmesi için öncelikli olarak fatura alt kısmında bulunan iade bölümünün doldurması gerekmektedir. Bu bölüm doldurulmadan yapılacak iade talepleri kabul edilmez.

• MNG Kargo ile karşı ödemeli olarak iade ya da değişim talep ediyorum notunu düşerek, Tepebağ Mahallesi 27031 Sokak 7 Seyhan/ADANA adresine yollayabilirsiniz.

• Satın alınmış olan ürünün ürün ekranında yer alan koruma bandının çıkarılmamış olması, ekranda ve ürünün diğer yerlerinde herhangi bir çizik, hasar v.s. olmamalıdır. Ürüne ait bütün aksesuarların eksiksiz ve hasarsız bir şekilde orjinal paketleriyle gönderilmesi gerekmektedir.

İade Süresi Nedir?

• İade hakkından faydalanabilmeniz için; satın alınan ürünü kutusu, ambalajı, varsa standart aksesuarları ile birlikte eksiksiz ve hasarsız olarak teslim tarihinden itibaren herhangi bir gerekçe göstermeden ve cezai şart ödemeden ürünün tesliminden itibaren 14 (ondört) günlük süre içinde iade edebilirsiniz.

Zarar Görmüş Ürünlerde İşleyiş Nasıl Oluyor?

• Biz ürünlerin en uygun şekilde size ulaşması için düzgün bir şekilde paketleyip ya da poşetleyip kargoya veriyoruz. Kargo şirketinden kaynaklanan sorunlarda; zarar görmüş paketler teslim alınmayarak teslimatçı firmaya tutanak tutturulmalıdır.

• Eğer teslimatçı firma yetkilisi paketin hasarlı olmadığını düşünüyorsa, orada paketin açılarak ürünlerin hasarsız teslim edildiğini kontrol ettirme ve durumun yine bir tutanakla tespit edilmesini isteme hakkınız vardır. Ancak paket tarafınızdan teslim alındıktan sonra teslimatçı firmanın görevini layıkıyla yaptığı kabul edilmiş sayılır.

• Paket kabul edilmemiş ve tutanak tutulmuş ise, durum tutanağın sizde kalan kopyasıyla birlikte en kısa zamanda bize bildirilmelidir. En kısa sürede yeni ve sağlıklı bir teslimatın gerçekleşmesini sağlayacağız.

Hangi Ürünlerde İade Kabul Edilmez?

• Kullanıcı kaynaklı ürüne verilen zararlarda iade kabul edilmez.

Verilen Sipariş Nasıl İptal Edilir?

• İptal talebinizi iletmek için sergenkaandilmac@dilmacmotobisiklet.com adresine e-mail gönderebilirsiniz veya 0551 730 14 44 nolu telefonu arayarak siparişinizi iptal edebilirsiniz.